(ČB 10/2023) Kolik máte doma Biblí? Já ve vlastní „sbírce“ najdu několik vydání v českém ekumenickém překladu, ale i studijní překlad, Kralickou či Vulgátu. V celé mojí rodině by šlo určitě o několik desítek Biblí. Jedna starobylá se v naší rodině dokonce dědí z generace na generaci. Tuším, že u vás to bude s počtem biblických exemplářů podobné.
Kolik máte doma Biblí? Já ve vlastní „sbírce“ najdu několik vydání v českém ekumenickém překladu, ale i studijní překlad, Kralickou či Vulgátu. V celé mojí rodině by šlo určitě o několik desítek Biblí. Jedna starobylá se v naší rodině dokonce dědí z generace na generaci. Tuším, že u vás to bude s počtem biblických exemplářů podobné.
A teď si představte, že by Bible neexistovala. Je to absurdní? Nuže, pěkných prvních pár křesťanů se bez ní obejít muselo. Podle historických bádání např. evangelijní texty vznikly až několik dekád po smrti Ježíše Krista. Textová podoba Bible (tzv. kánon) se ustálila teprve v průběhu 4. století n. l. I přesto byla cesta k Bibli, jak ji známe dnes, ještě dlouhá. Je zajímavé, že staroslověnština, kterou na naše území přinesli slavní věrozvěstové, byla jedním z vůbec prvních jazyků, do nichž byla Bible přeložena. Český překlad se datuje až po r. 1300.
Tento drobný historický exkurz má připomenout, že křesťané se uměli bez Bible obejít. Ostatně ještě vcelku nedávno byla drahým špásem a většina prostého lidu neuměla číst. A tak se slovo Boží – stejně jako před vznikem Písma – šířilo především ústně. Ještě moje prababička znala zpaměti asi 50 žalmů, její matka dokonce všech 150!
Může nás hřát, že Bible i dnes zůstává nejvydávanější knihou na světě. Ale znamená to, že je také knihou nejčtenější? Můžeme se kochat pohledem na rozličná biblická vydání ve svých knihovnách, k čemu nám ale jsou, pokud na ně jen sedá prach? Platí snad parafráze známé poučky „kolik Biblí máš, tolikrát jsi křesťanem“?
Aby slovo Boží (o)žilo, nesmí zůstat uvězněno v knize. Musíme se jím nechat pozvat do příběhu a zvěsti, které nám nese. Těší mě, že v tomto čísle Českého bratra se nám daří Písmo a jeho důležitost nasvětlit z několika pohledů. Snad vám ukáže nové cesty, jak do něj vcházet.
Adéla Rozbořilová
TÉMA
Biblická úvaha – J. Michnová
Rozhovor s Janem Keřkovským – J. Hofmanová
Evangelium na půl cesty – J. Bureš
Bible na dětském táboře – P. Klinecký
O časopise Protestant s jeho tvůrci – A. Rozbořilová
K čemu je církvi dobré teologické vzdělání – J. Roskovec
Otázka na tělo – A. Rozbořilová
MOJE CÍRKEV
Univerzitní vzdělání – D. Ženatá
Na faře v Chrástu u Plzně otevřeli bránu – K. Šimr
Dobrá parta a naděje – F. Plecháček
Od předsudků k tabulkám – A. Csukás
Podzimní kurzy ETF 2023 – J. Hofmanová
Karafiátův katechismus jsme uměli nazpaměť – P. Šebesta
Řešení grantových projektů na rok 2024 zahájeno – V. Zikmund
DIAKONIE
Školákům od srdce – A. Šůra
SLOVO
O supervizi nejen v církvi – F. Šimonovský
Bible kralická nebyla zdaleka první – K. Pacovský
Jak jsem udělala církevní kariéru – L. Mamulová
Hallská bible z Hrubé Vrbky – M. Fůrová
Poslední slovo – J. Pechar