(ČB 12/2023) Možná nám v pohodlí Evropy lidskoprávní témata „smrdí aktivismem“. Honba za lidskými právy nám připadá jako zbytečnost, protože všechna už přece máme. Zabývají se jimi jen naivní studenti obskurních humanitních oborů…
Milé sestry, milí bratři,
příznačně právě listopadu, tedy v měsíci, který máme v českém prostoru spojen s bojem za svobodu a demokracii, se vám spolu s pravidelným číslem Českého bratra dostává do ruky i jeho příloha – sborník z konference u na téma „Nestůj stranou“ (ke stažení zde). Ten je složený převážně z příspěvků, které zazněly na březnové konferenci v Senátu, kterou pořádala naše církev.
Program konference připravila Komise pro lidská práva při synodní radě. Patří se jí na tomto místě vyseknout poklonu za úsilí, které tomuto náročnému podniku věnovala. Poděkování patří i celocírkevnímu faráři pro menšiny Mikuláši Vymětalovi, který se lidskoprávním tématům nejen profesně, ale i lidsky neúnavně a s odhodláním věnuje.
Je mi ctí, že na vydání sborníku se podílela právě redakce Českého bratra a mohla tím pomoci vnášet do církevního diskurzu důležitá lidskoprávní témata. Jsem ráda, že i naše církev „nestojí stranou“ a bolesti současného světa vnímá a reaguje na ně.
Možná nám v pohodlí Evropy lidskoprávní témata „smrdí aktivismem“. Honba za lidskými právy nám připadá jako zbytečnost, protože všechna už přece máme. Zabývají se jimi jen naivní studenti obskurních humanitních oborů…
Ale kdepak! Stačí se rozhlédnout. Už přes rok ruská agrese ničí životy milionů Ukrajinců. Takřka v přímém přenosu můžeme sledovat barbarské počínání Hamásu na území Izraele. Tam všude dostávají lidská práva, ale i důstojnost, na frak. „Nestůj stranou“ zůstává stále platnou výzvou pro každého z nás.
Věřím, že i mnohé z vás, čtenářů, obsah sborníku inspiruje k tomu angažovat se ve prospěch druhých, anebo alespoň oceníte snahu těch, kteří se o své příběhy podělili. Pro nás křesťany je to ale i připomínka, že nás k činu vyzývá sám Kristus: „Jdi a jednej také tak.“
Adéla Rozbořilová
TÉMA
Biblická úvaha – F. Němeček
Rozhovor s M. Erdingerem – J. Pechar
Církev jako společenství svatých – K. Šimr
V Chrudimi našly nový domov. I díky místním evangelíkům – A. Rozbořilová
Duchovní přístav pod Borůvkovou horou – B. Bačíková
Otázka na tělo – A. Rozbořilová
MOJE CÍRKEV
Teorie v posluchárně, praktika v nemocnici, na úřadu práce nebo
ve věznici – D. Ženatá
Den plný vděčnosti – A. Rozbořilová
Cesta do středu sebe – T. Vojtíšek
Radostný pobyt penzistů v Bělči – D. Konvalinková
Nosná konstrukce obětavých lidí – H. Pojezdná
Díky za každý nový den – L. Rozbořilová
Muž nekonečné laskavosti i jemného humoru – O. Macek
DIAKONIE
Láska na první pohled – A. Šůra
SLOVO
Můj tříměsíční studijní pobyt v Heidelbergu – F. Susa
Rozhovor s A. Slámovou o Medicích na ulici – A. Rozbořilová
Luterské církve chtějí výzvám dneška čelit společně – O. Navrátilová
Recenze: Mýtus Masaryk – E. Foukalová
Lectio divina – J. Pechar
Poslední slovo – D. Ženatý