(ČB 10/2023) Tento ročník Českého bratra vám přináší novinky, zprávy, reportáže či rozhovory ze škol, které patří k naší církvi. Evangelická akademie sdružuje mateřskou školu, několik základních a středních škol, také jednu vyšší odbornou školu. Univerzitního vzdělání je možné dosáhnout na Evangelické teologické fakultě v Praze, která je součástí Univerzity Karlovy. Na možnosti studia v bakalářských i magisterských programech jsem se zeptala Matěje Boučka, který má na fakultě na starosti komunikaci s veřejností.
Stojíme na prahu nového akademického roku. Jaký je zájem o studium? Kolik studentů nastoupí do prvního ročníku a kolik jich studuje celkem?
Při prvním pohledu na statistiky z letošního přijímacího řízení můžeme s úsměvem na tváři říct, že zájem o studium na ETF pozvolna narůstá. Studentů má fakulta necelých 550, ke studiu v akademickém roce 2023/2024 se přihlásilo téměř 300 uchazečů. Kolik z nich do studia opravdu nastoupí, se dozvíme během několika následujících dní.
Kdybych chtěla studovat některý z bakalářských programů, z čeho mohu vybírat?
V současné době nabízíme tři bakalářské programy. Prvním z nich je přirozeně evangelická teologie, nabízíme také program teologie křesťanských tradic. V posledních letech je ovšem největší zájem o studium sociální a pastorační práce.
Jaké navazující magisterské programy nabízíte?
Naši studenti mohou v magisterském studiu pokračovat ve studiu evangelické teologie, vybrat si ale mohou také program teologie – spiritualita – etika nebo komunitní krizová a pastorační práce – diakonika.
Odkdy se na teologické fakultě vyučuje sociální a pastorační práce a proč?
Sociální a pastorační práce se na fakultě vyučuje od konce devadesátých let minulého století, na počátku to bylo v úzké spolupráci s Jabokem – Vyšší odbornou školou sociálně pedagogickou a teologickou, později už výlučně z vlastních sil, pročež v roce 2013 vznikla samostatná katedra sociální práce. Program vznikl z reakce na krize a problémy, se kterými se moderní společnost přirozeně potýká. Považujeme za důležité učit naše studenty řešit problémy nejen duchovního charakteru a nabízet pomocnou ruku tam, kde je jí zapotřebí.
Z jakých škol či prostředí přicházejí typičtí zájemci o teologické a sociální obory? A co když je student jiné konfese (není evangelík) či je nevěřící?
Zájemci k nám přicházejí z různých prostředí i škol. Nejčastěji zastoupené je přirozeně církevní prostředí, gymnázia a střední školy zaměřené na sociální činnost. Přestože má fakulta ve svém názvu přívlastek evangelická, je ve všech svých programech zcela otevřena všem zájemcům bez ohledu na náboženské cítění, víru či církevní příslušnost. Vzdělání u nás je otevřeno každému, kdo o ně projeví zájem a splní požadavky přijímacího řízení. Za každého zájemce, který nám pomůže dotvářet kolorit fakultního společenství a akademickou diskusi, jsme vděčni.
Vaši absolventi se mohou uplatnit v nejrůznějších sociálních zařízeních, poradnách, neziskovkách, ve státní správě nebo jako faráři na sborech. Jsou vybaveni také schopnostmi pro práci se spirituálními potřebami lidí?
Fakulta je založena na heslu „myslet – jednat – mluvit“. Věříme, že našim absolventům předáváme kromě základů humanitní a křesťansky orientované vzdělanosti také schopnost kriticky myslet, analyzovat komplexní problémy a volit přiměřená řešení, pracovat s lidmi, s texty, poskytovat poučené a kvalitní služby. To se báječně hodí pro práci v církvi či sociálních službách, ale také ve státní správě, v médiích, v kulturním, sociálním, humanitním nebo třeba vzdělávacím sektoru. Nejen teologové, ale i studenti sociální práce musejí absolvovat několik pastoračních kurzů, které jim mohou v budoucnu pomoci doprovázet druhé a přiměřeně svému i jejich duchovnímu zakotvení pomáhat jejich osobnímu a duchovnímu rozvoji.
Jakou roli má mezi studujícími studentská farářka?
Studentská farářka je studnicí podpory pro všechny obyvatele fakulty. Můžete se na ni s důvěrou obracet, pokud například hledáte na fakultě společenství, zvažujete, jak se aktivně zapojit do vybrané církevní služby, nebo si prostě jen potřebujete s někým promluvit. Součástí rozvrhu je navíc i čas vyhrazený pro to, aby se kdokoli mohl účastnit společných fakultních bohoslužeb. Konají se pravidelně každou středu ve 12.40.
Mají studenti možnost zahraničního studia či praxe?
Co se studia v zahraničí týče, možností na ETF je nepřeberné množství. Jelikož nemáme tolik studentů jako ostatní fakulty univerzity, ale udržujeme si vřelé vztahy s řadou zahraničních institucí, mají naši studenti z čeho vybírat. Nabízíme řadu stipendií (financovaných ze státních, univerzitních i církevních zdrojů nebo přes program ERASMUS+), a to po celém světě. Studenti tak mohou procestovat Evropu od Skandinávie po Řecko nebo navštívit Velkou Británii, Spojené státy nebo třeba Izrael. Do něj navíc vyrážíme každý rok na archeologické expedice – v Tel Azeka pomáháme odkrývat starověké osídlení, v Tel Moca pak chrám z doby železné.
Metodicky řízené praxe, naplňující nároky pro výkon budoucího povolání, jsou pak nedílnou součástí studia sociální a pastorační práce. Studenti si musí vyzkoušet práci s ohroženými skupinami, jakými jsou např. lidé se zdravotním postižením, lidé na okraji společnosti, ve výkonu trestu, děti či senioři. Bohoslovci z ČCE mají možnost vypravit se v rámci své církevní přípravy na vybraný sbor, seznámit se s obsahem i rozsahem farářské práce a posléze si tuto práci pod vedením mentora taky vyzkoušet.
Jaký je o studium sociální a pastorační práce a o studium teologie zájem?
Jak již bylo předestřeno, zájem o studium sociální a pastorační práce bývá zpravidla větší než o studium ryze teologických programů. V letošním roce tento poměr činí zhruba 60 ku 40 %.
Jak zvládáte výuku současně s rekonstrukcí celé fakultní budovy v Černé ulici?
Jsme všichni vděčni, že se rekonstrukci v tomto kalendářním roce podařilo konečně zahájit. Pro nadcházející akademický rok to sice znamená řadu omezení – přišli jsme dočasně o naši skvělou knihovnu, zaměstnanci se musejí vejít do několika málo kanceláří, studenti pak do dvou provozuschopných pater – nezbývá nám ale než se obrnit pevnými nervy, někdy i špunty do uší a těšit se na vše, co rekonstrukce paláce Maraton fakultě přinese.
Daniela Ženatá
foto: archiv ETF