Synod přinesl další posun v diskusi nad reformou seniorátů. Otevřel možnost žehnání homosexuálním p

3. července 2023

(ČB 6/2023) V Komunitním centru Matky Terezy v pražských Hájích se ve dnech 25.–27. května uskutečnilo 1. zasedání 36. synodu ČCE. Jednání se tak vrátilo po loňských Svitavách opět do Prahy.

Synod přinesl další posun v diskusi nad reformou seniorátů. Otevřel  možnost žehnání homosexuálním p
3. července 2023 - Synod přinesl další posun v diskusi nad reformou seniorátů. Otevřel možnost žehnání homosexuálním p

Synod si zvolil předsednictvo, do jeho čela usedl opět Michal Kitta

Protože šlo o první zasedání, hned na začátku byla volba předsedy synodu a ostatních členů předsednictva. Staronovým předsedou se stal bratr Michal Kitta, který stanul ve volbě jako jediný kandidát. V čele synodu bude do roku 2027.

Z řad duchovních byli zvoleni Michal Vogl a Štěpán Janča, do laické části předsednictva byli zvoleni Jana Grollová, Daniel Fojtů a Matěj Cháb. Náhradníky z řad duchovních byli zvoleni (v tomto pořadí) Daniel Matějka, Filip Keller a Jiří Palán, za laiky Jana Brahová, Jakub Pavlis a Petr Hladík.

Rozhodlo se také o datu konání 3. zasedání 36. synodu, které proběhne v termínu 15.–17. května 2025. O místě konání rozhodne příští zasedání 36. synodu. Předseda M. Kitta by byl rád, kdyby se podařilo dodržet tradici, že 3. zasedání synodu bude opět výjezdní, tedy mimo Prahu.

DSC_0890

Synod kromě toho rozhodl o personálním obsazení několika dalších funkcí. Předsedou komise pro hodnocení absolventů vikariátu byl zvolen Dalibor Tureček, náhradníky se stali Jan Keřkovský a Daniel Ženatý. Do odvolací komise synodu byli zvoleni: Jakub Keller, Petr Pivoňka, Jan Roskovec, Janina Zemanová, Matěj Opočenský, Jiří Bureš, Jan Růžička, Jan Lavický a Hana Honsnejmanová (náhradníky se stali Petr Hladík, Helena Hájková a Zdeněk Zezula). Delegáty na leuenberský synod se stali z řad ordinovaných Jana Hofmanová (studentská farářka ETF UK) a Jiří Šamšula (farář v Litoměřicích), z řad laiků Daniela Hamrová (ekumenické oddělení ÚCK) a Karel Pacovský.

V doplňovací volbě do církevní pastýřské rady na pozici 2. náhradníka z řad kazatelů byl zvolen Jiří Šamšula. V doplňovací volbě do oblastní pastýřské rady na pozici 1. náhradníka z řad presbyterů byl zvolen Ivo Kraus. Synod povolal Mikuláše Vymětala za celocírkevního kazatele pro humanitární aktivity, menšiny a lidi sociálně vyloučené na dobu od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2025 na plný pracovní úvazek.

„Jsme na jedné lodi,“ prohlásil synodní senior o situaci církve

Zprávu synodní rady představil synodní senior Pavel Pokorný: „Jsme na jedné lodi. Mnozí se ptají, kam směřujeme. Jsme církev, která nenabízí produkt, nenabízí zboží, nýbrž žije spolu a slouží. Snažím se naslouchat evangeliu a objevujeme je. Nejsme v tom mistry, ale učedníky. Kristus mluví o následování. O přeplavení na druhou stranu. Nevíme, co nás na druhé straně čeká. Nevěděli to ani učedníci – to je inspirace pro nás, abychom nezůstali jen u sebe a doma.“ 

DSC_0818

„Je dobře, že chceme věnovat více času duchovním věcem. Věnovat se praktickým záležitostem ale také musíme. Nezávislost na státu je pro život církve dobrá. Snažíme se ji zvládnout a má své velké výhody. Základem církve jsou malá společenství. Samostatnost není podmínkou jejich udržitelnosti. Chceme-li být otevřeni, buďme otevřeni nadějné budoucnosti ,“ uvedl synodní kurátor Jiří Schneider.

Synod schválil výši repartic i odvodů do Personálního fondu

Páteční dopolední blok byl věnován zejména hospodářským záležitostem. Synod schválil Zprávu o hospodaření povšechného sboru, Zprávu o hospodaření s Personálním fondem. Byla schválena účetní závěrka čerpání rozpočtu povšechného sboru za rok 2022. Schváleno bylo též rozdělení hospodářského výsledku za rok 2021 následovně: 169 000 Kč bude převedeno ve prospěch Fondu investic a 8 417 000 Kč bude převedeno ve prospěch Rezervního fondu. Celková výše repartic pro rok 2024 zůstává na stejné úrovni jako loni, tj. 8 milionů korun, což vzhledem k inflaci znamená reálný pokles příspěvku sborů na správu církve. 

Schválena byla aktualizace parametrů pro výpočet odvodu do Personálního fondu (PF). Výše odvodu do Personálního fondu pro rok 2025 bude 400 000 Kč za plný kazatelský úvazek, přičemž paušální část odvodu činí 320 000 Kč. Indikativní výše odvodů v letech 2026, 2027 a 2028 bude 460 000 Kč, 530 000 Kč a 590 000 Kč. Na vědomí vzal ilustrativní výhled výše odvodů do Personálního fondu v letech 2029–2033. 

Rekonstrukce Horského domova i Husova domu se daří

Synod vzal na vědomí zprávu o rekonstrukci přední části Husova domu v pražské Jungmannově ulici. Seznámil se také s koncepcí investic do střediska Horský domov Herlíkovice. Rekonstrukcí chalupy Kunzárna získá Horský domov možnost ubytovat dalších až 20 hostů v pěti pokojích a jednom apartmánu v patře budovy, využívat společenskou místnost, kuchyň a saunový prostor v přízemí a ostatní zázemí. Při rekonstrukci se daří zachovat charakter původní roubené stavby s využitím moderních technologií. Celková cena stavby činí přibližně 7 mil. Kč.

„Chci na tomto místě poděkovat SEM Přátelé Herlíkovic za udržení naděje v tento projekt, Janu Kirschnerovi za připravený projekt a Kamilu Trgalovi za stavební práce. Všechny vás zvu, abyste se tam přijeli podívat,“ řekla vedoucí ekonomického oddělení ÚCK Věra Štulcová. Její slova sklidila potlesk.

Ve vzduchu visí otázka, jak nakládat s církevními nemovitostmi

Dlouhá rozprava se týkala možností záchrany tolerančního areálu ve Vysoké, který je v majetku mělnického sboru. Podle návrhu konventu Poděbradského seniorátu by měl synod uložit synodní radě, aby „zvážila přípravu záměru na záchranu tolerančního areálu ve Vysoké u Mělníka“. „Církev nemůže být památkový ústav, musíme si vytyčit priority, které budovy zachovat,“ upozornil synodní kurátor Jiří Schneider. Uvedl, že církev chce s majetkem a nemovitostmi církve nakládat uváženě a systematicky a že připravuje konferenci o využívání církevních staveb za účasti odborníků i ze zahraničních církví, z níž by mohla vzejít inspirace a vodítka, jak postupovat v jednotlivých případech, jako je areál ve Vysoké. Synod nakonec předložený návrh neschválil. Otázkou konkrétní budoucnosti vysockého areálu se ale synod nezabýval. Jeho osud je tak stále otevřen. 

Synod schválil sloučení sborů i prodloužení podpory kazatelských míst


Synod rozhodl o sloučení FS v Heřmanově Městci a FS v Chrudimi a také o sloučení sborů v Opatovicích a ve Vilémově. V obou případech nabude rozhodnutí účinnosti k 1. 1. 2024.

Projednávaly se také žádosti sborů o prodloužení podpory kazatelských míst. Status podporovaného místa ve FS Hranice byl prodloužen o jeden rok, tj. do konce roku 2025, FS v Chebu bude podporovaným místem na další čtyři roky, a to ve výši 100 %. Synod schválil i návrh na podporu kazatelského místa ve FS v Ústí nad Labem, a to taktéž na příští čtyři roky. V prvním roce bude 90 %, postupně se výše podpory bude vždy o deset procent snižovat.

Debata o reformě seniorátů zdaleka nekončí

Živá diskuse se čekala k otázce reformy seniorátů, kterou zahájilo loňské zasedání synodu, výsledky probíhající celocírkevní diskuse budou předloženy zasedání synodu v příštím roce. Synodní kurátor Schneider k tomu uvedl: „Naše církev je různorodá, současné senioráty jsou velmi odlišné. Hlavním cílem je usnadnit fungování, najít cestu, jak podpořit administrativní funkce seniorátů, které jsou často břemenem, a přitom respektovat charakter konkrétních seniorátů.“ J. Schneider vítá možnost průběžné reflexe, na rozhodnutí je čas v rámci harmonogramu, který byl přijat loňským zasedáním synodu.

DSC_1211

„Je to proces pozvolný, kontinuální a v podstatě nekonečný,“ prohlásil Adam Csukás. Vysvětlil také další plánovaný harmonogram, týkající se přípravy reformy správy církve. Představil příklad skotské církve (Church of Scotland), která v minulosti řešila obdobnou záležitost. „Především se musíme bavit o vzdálenosti nikoliv geografické, ale mezi lidmi,“ zdůraznil. Synod se poté usnesl, že rozhodnutí o novém rozdělení seniorátů se už dál odkládat nebude.

Delegáty pozdravili zahraniční hosté z Anglie i ze zámoří

V pátek odpoledne se představili zahraniční hosté z partnerských církví Českobratrské církve evangelické, zástupci Evangelické luterské církve v USA, Sjednocené protestantské církve ve Francii, Presbyterní církve v Jižní Koreji, Presbyterní církve v USA a Spojené reformované církve v Anglii. Biskup Evangelické luterské církve v USA (La Crosse Area Synod) Felix Malpica přítomné pozdravil a předal synodnímu seniorovi dar – plaketu ve tvaru jeho domovského státu Wisconsin.

DSC_1121

Synod přijal změny v Církevním zřízení

Došlo k některým změnám Církevního zřízení. Pro schválení těchto změn je přitom třeba dvoutřetinové většiny hlasů všech přítomných synodálů. Zjednodušila se procedura některých změn. Návrh, podle něhož by v některých případech méně podstatných změn v církevním zřízení nebylo třeba projednání konventy, neprošel.

Synodu se představila nová ředitelka Diakonie i členové dozorčí rady

Synodu se představila nová ředitelka Diakonie ČCE Hana Sklenářová. Vedení druhé největší nestátní organizace zabývající se sociálními službami převzala po Janu Soběslavském letos v dubnu. Sklenářová pracuje v Diakonii ČCE již od r. 1991, řadu let působila jako ředitelka střediska Diakonie v Sobotíně. Její odhodlání stát se vůbec první ženou v čele Diakonie ČCE ocenil synodní senior Pavel Pokorný: „Máme ve vás důvěru, chceme udržovat velmi blízký vzájemný vztah mezi církví a naší Diakonií,“ řekl.

DSC_1284

Synodu byli představeni členové nové dozorčí rady Diakonie ČCE, kteří byli synodní radou jmenováni letos v dubnu. 

Zprávu o činnosti Diakonie ČCE za r. 2022, Zprávu o činnosti dozorčí rady Diakonie ČCE i Zprávu o činnosti Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE synod přijal.

Ministerstvo školství povolilo zřízení evangelického gymnázia. Školy Evangelické akademie mají tři nové ředitele

Koordinátorka škol Evangelické akademie Helena Wernischová oznámila, že ve čtvrtek 25. května obdržela od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy povolení ke zřízení gymnázia v rámci brněnské Školy příběhem – Církevní základní školy. Tato škola, známější pod názvem Filipka, zatím poskytuje základní stupeň vzdělávání. Cesta k otevření gymnázia je ještě dlouhá, pokud se ale projekt vydaří, stane se gymnázium Filipka vůbec prvním gymnáziem v historii Českobratrské církve evangelické.

001801

Synodu se představili tři noví ředitelé škol EA. Bratrskou školu v Praze vede od roku 2021 Rostislav Konopa. V čele nejmladší školy EA, Církevní základní a mateřské školy v Sudicích, je Dagmar Hamalová. Ředitelka Střední zdravotnické školy EA Brno bude od nového školního roku Petra Juřeníková.

Synod schválil všechna usnesení, týkající se vztahu církve k LGBTQ lidem

Výchovná komise navrhla usnesení ohledně bodu týkajícího se přípravy rozhovoru a stanoviska ČCE k otázce manželství dvou lidí stejného pohlaví ve znění: „Synod bere s díky na vědomí zprávu komise pro rozhovor o soužití s LGBTQ lidmi v církvi a podporuje její práci. Synod podporuje vznik nového textu navazujícího na příručku ,Problematika homosexuálních vztahů‘ z r. 2006. Synod podporuje další aktivity komise jako např. přípravu pomocných materiálů pro liturgické vedení bohoslužeb s požehnáním vztahu dvou lidí stejného pohlaví.“

Synod souhlasí s možností požehnání svazkům osob stejného pohlaví

Rozsáhlou a zevrubnou diskusi vyvolal návrh z rozpravy, týkající se možnosti žehnání homosexuálním párům. Synodní senior Pavel Pokorný ji uvedl takto: „Vnímám, že situace v církvi je složitá, ale zároveň, že ten návrh je dobrý. Pouze je třeba přijmout formulační úpravu. Uvědomil jsem si, že letos tu nezaznívají téměř žádné hlasy proti žehnání stejnopohlavním párům, přesto na tyto hlasy bereme ohled. Vážím si té velkorysosti,“ prohlásil.

„To, o čem budete hlasovat, se mě osobně týká, jsem homosexuální. Českobratrská církev evangelická byla jediná církev, která se mi v době, kdy jsem si svoji sexuální orientaci uvědomila, jevila jako bezpečný prostor. Teď je načase – možná trochu kostrbatě a nepřipraveně – říct lidem tam venku: My o vás stojíme, tak pojďte k nám. Tak to prosím pojďme udělat. Zkusme být odvážní a nebát se toho, že je to nepřipravené,“ prohlásila delegátka mládeže Ema Pospíšilová. Její slova sklidila potlesk.

DSC_0926

„Nejsem tu sám za sebe, ale za konvent, který mě sem vyslal. Proto když vím, že s některým návrhem má můj domovský seniorát problém, nemůžu pro něj s klidným svědomím zvednout ruku, ať si o něm myslím cokoliv,“ uvedl Vlastislav Stejskal z Moravskoslezského seniorátu.

„Všichni, kdo žehnají stejnopohlavním svazkům, se velmi vážně snaží o reflexi toho, co jim říká Boží slovo, se stejnou vážností to dělají i ti, kdo to odmítají. Navrženým usnesením říkáme, že v církvi mají místo ti, kdo po požehnání touží, i ti, kdo je odmítají,“ zdůraznil Filip Keller. Někteří diskutující navrhovali rozhodnutí o návrhu odložit, nakonec převážil názor, že se o tématu v církvi diskutuje již dlouho a odklad nezbaví odpovědnosti se rozhodnout. 

O návrhu se na návrh z pléna hlasovalo tajně. Jednoznačnou většinou (47 hlasů z 60) byl pak schválen návrh ve znění: „Synod ČCE souhlasí s možností požehnání svazků osob stejného pohlaví, pokud o to požádají. Synod ČCE vnímá, že názory na tuto otázku nejsou v církvi jednotné, podporuje činnost komise pro soužití s LGBTQ lidmi a pokračování diskuse v církvi o tomto tématu. Synod konstatuje, že žádný kazatel není povinen žehnat svazkům osob stejného pohlaví.“ 

Jednání s římskokatolickou církví v otázce společného kmotrovství bude pokračovat

Jako poslední bod programu bylo hlasování o usnesení, týkající se otázky vzájemného kmotrovství při křtu v evangelické a římskokatolické církvi. Synod vzal na vědomí zprávu o dosavadním jednání a pověřil synodní radu, aby pokračovala v ekumenickém rozhovoru o významu křtu, podtrhujícím zejména jeho katolicitu. Doporučení o kmotrovství, která vypracoval teologický poradní odbor SR, budou rozeslána všem sborům.

Podrobnější informace k průběhu 1. zasedání 36. synodu naleznete na webu synodu ČCE.

ARo/Jiří Schneider