Studenti uspořádali na filozofické fakultě ekumenickou modlitbu

9. května 2024

(ČB 4/2024) Od tragické události na filozofické fakultě v Praze uplynulo již čtvrt roku. Rány na duši, které po sobě zanechala, se však budou zacelovat déle. Fakulta proto nabízí svým studentům různorodé formy psychologické, ale také spirituální podpory. 

Studenti uspořádali na filozofické fakultě ekumenickou modlitbu
9. května 2024 - Studenti uspořádali na filozofické fakultě ekumenickou modlitbu

Kromě Centra péče o duši, které je jednou z mateřských institucí Karlovy univerzity, navázala filozofická fakulta spolupráci např. také s Fortnou, komunitním centrem při klášteru bosých karmelitánů na Hradčanech, která v průběhu ledna a února nabízela podpůrná setkání s psychoterapeuty. Pomocnou ruku podala také evangelická fakulta.

Spirituální podpora na fakultě však dosud chyběla. Studenti Adelaida Wernischová a Matouš Benda se proto rozhodli zorganizovat ekumenickou modlitbu, která se uskutečnila v pondělí 11. března, a to přímo na půdě fakulty. Záměrem bylo nabídnout všem potřebným slovo naděje, vytvořit přijímající společenství či prostor pro ztišení.

DSC_6720

„Ten nápad původně přišel od jednoho našeho známého dominikána a nám se s Matoušem dost zalíbil, protože jsme taky pociťovali, že chybí nějaký duchovní rituál přímo v budově fakulty, a tak jsme se jej ujali a realizovali jej,“ upřesnila Adelaida Wernischová.

Modlitební večer byl rozdělen na dvě části. První z nich byla věnována společnému ztišení v ekumenickém duchu. Předsedali jí zástupci různých křesťanských denominací a židovské obce: Jana Hofmanová (ČCE), Tomáš Halík (ŘKC), Petr Jan Vinš (Starokatolická církev v ČR), Filip Sedlák (CČSH), Pavel Milko (Pravoslavná církev) a Aleš Weiss (Židovská obec v Praze).

„Papež František říká, že církev by měla být polní nemocnice. Myslím si, že to platí nejenom o katolické církvi. Každé duchovní společenství by mělo na sebe tuto úlohu vzít. Jít tam, kde jsou lidé zraňováni, ať už fyzicky, psychicky, či morálně, a obvazovat rány,“ řekl v úvodu Tomáš Halík. 

Po skončení této první, společné části mohli účastníci pokračovat v některé z místností, které byly uzpůsobeny ke zpěvům písní z Taizé, tichým modlitbám či rozhovorům s jinými studenty. Společné modlitby se zúčastnily také děkanka fakulty Eva Lehečková a rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, které se s organizátory přišly pozdravit a poděkovaly jim za vzácnou iniciativu.

Adéla Rozbořilová