(ČB 7+8/2023) Od roku 2021 prochází chalupa nákladnou rekonstrukcí. Církev neměla dlouhé roky pro objekt využití, a tak postupně chátral. Nyní se však jeho citlivá obnova blíží ke zdárnému konci. Veřejnosti se otevře již brzy. Nabídne komfortní ubytování v srdci Krkonoš až pro dvě desítky návštěvníků.
Nad Kunzárnou stejně jako nad dalšími objekty Horského domova visel dlouho Damoklův meč. Synodní rada se několik let vážně zabývala tím, jak s areálem naložit. V úvahu připadal pronájem či dokonce prodej části areálu. Koncem roku 2016 se však podařilo najít nájemce, se kterým byla uzavřena v lednu 2017 pachtovní smlouva. Za tři roky působení nových provozovatelů Benjamina a Olgy Klineckých se podařilo středisko po provozní stránce stabilizovat a poskytované služby povznést na úroveň vzbuzující velmi dobré ohlasy z prostředí církve i mimo ni.
Chybějící dlouhodobá strategie investic do herlíkovických nemovitostí i zaváděcí výše pachtovného nicméně tehdy umožnily pouze havarijní opravy a postupné drobnější rekonstrukce, například toalet. Na postupný rozvoj a plné využití potenciálu střediska ještě chyběly konkrétní plány i prostředky.
S blížícím se uplynutím platnosti pachtovní smlouvy koncem roku 2020 se synodní rada na základě podkladů, zpracovaných ústřední církevní kanceláří (ÚCK), rozhodla přistoupit k otázce investic koncepčně a provázat ji s podmínkami pachtovní smlouvy na další období tak, aby byla zajištěna jejich přiměřená návratnost a celkové zhodnocení areálu. Nová pachtovní smlouva byla uzavřena do roku 2025 s možností automatického prodlužování až do roku 2030. Pacht byl nastaven progresivně ve vazbě na postupně uskutečněné investice ze strany církve.
Jeden z impulzů pro záchranu Kunzárny přinesla skupina nadšenců kolem stavebního inženýra Jana Kirschnera, někdejšího vrchlabského faráře Jaromíra Strádala a členky vrchlabského sboru a disidentky Hany Jüptnerové. Vznikl spolek SEM Přátelé Herlíkovic, který v letech 2010–2020 provedl provizorní opravy, které chalupu zachránily před zkázou. Poslední a největší „dobrovolnickou“ aktivitou spolku v Kunzárně se tak stala výměna některých poškozených trámů roubení chalupy a stavba komína v roce 2019.
V září 2020 pak synodní rada vzala na vědomí koncepční studii dalšího rozvoje evangelického střediska Horský domov Herlíkovice. Součástí této koncepce byla už i chalupa Kunzárna. Plán směřuje k tomu, aby Horský domov jako místo setkávání i odpočinku nabízel širší možnosti ubytování pro jednotlivce, rodiny i větší či menší skupiny – církevní (sborové zájezdy atp.), školy v přírodě, pobyty organizované firmami aj. Větší variabilita by měla umožnit, aby různé typy pobytů probíhaly souběžně, a vést k vyšší obsazenosti střediska v průběhu celého roku.
Projekční práce na rekonstrukci Kunzárny započaly již v průběhu roku 2019. Na jejich přípravě se podílel mj. Jan Kirschner, předseda SEM Přátelé Herlíkovic. Příprava projektu byla přitom velmi složitá. „Proběhla jednání se zhotovitelem, týkající se doplnění projekční dokumentace prováděcími detaily řešení verandy, součinnosti při výběru barevnosti obkladů a dlažeb, prvky osvětlení a podobně, přičemž pro odbornou koordinaci těchto činností jsme oslovili architektku Radku Neumanovou,“ vysvětluje vedoucí úseku provozního a správy majetku ÚCK Vladimír Podroužek. Kromě toho bylo třeba provést výběrové řízení na dodavatele, ve kterém nakonec mezi 11 uchazeči uspěla firma GATR, s. r. o.
Samotné stavební práce započaly až v roce 2021. Rekonstrukci mezitím odsouhlasil synod Českobratrské církve evangelické. Harmonogram stavby byl velmi rozsáhlý a termín dokončení byl stanoven na konec roku 2022. Časový rozsah prací ovlivnila složitost rekonstrukce památkově chráněné budovy, především požadavky na repliky okenních rámů, určité detaily roubení nebo řešení dveří. A především pak projekt verandy na jihozápadní straně objektu, která kompletně nahradila stávající stavebně nehodnotnou dřevěnou přístavbu. Kromě toho se do časového harmonogramu rekonstrukce promítly výkyvy cen materiálů a jejich snížená dostupnost na trhu.
Termín dokončení se nakonec posunul do roku 2023. Na přelomu dubna bylo zahájeno kolaudační řízení stavby. „Pracuje se na odstranění a doplnění nedostatků a věříme, že se podaří dokončit kolaudaci do konce června,“ uvedl Podroužek.
Celkové náklady na rekonstrukci Kunzárny nakonec i vlivem inflace přesáhly 7 milionů Kč. „Přestože je stavba objemově stejná jako před rekonstrukcí, celkově prokoukla, protože roubení a dřevěné pobití je nově natřeno, okna a dveře vyměněny nebo repasovány, střecha dostala nový nátěr, nové jsou i klempířské prvky jako okapy a vnější parapety,“ osvětluje rozsah prací architekt církevního ústředí Martin Wedell.
Také vnitřní dispozice zůstala v zásadě zachována. Přízemí nabízí společenskou a denní místnost, které vznikly z původní sednice a kuchyně. V bývalé hospodářské části objektu by měla být sauna. Prostor sauny je provozně provázán s verandou, která nabízí perfektní výhled do údolí, přičemž tento úsek lze provozně oddělit a využívat nezávisle na chodu samotné chalupy. V přízemí najdeme i technické místnosti, sklady potravin, lyží nebo kol, kotelnu a hygienické zázemí.
Přístup do patra je možný po schodišti z přízemí anebo vlastním vchodem přímo od silnice. V patře (v podkroví) je oddělený apartmán, který disponuje dvěma pokoji, vlastním hygienickým zázemím a kuchyňkou. A dále pět samostatných pokojů, přístupných ze společné chodby, z níž se vchází i do koupelen a na toalety.
Ve zmíněném apartmánu a pěti pokojích vznikla možnost ubytovat celkem až 20 hostů, dále využívat veškeré zázemí chalupy, společenskou místnost, kuchyň a saunu, bezprostředně navazující na zateplený prostor verandy. Návštěvníci tak nezůstanou ochuzeni o úchvatný pohled do údolí Labe a na protější svah Žalského hřbetu.
Při rekonstrukci se podařilo zachovat charakter původní roubené stavby s využitím moderních technologií. Budova je vytápěna tepelným čerpadlem, díky kotli na pevná paliva nabízí i možnost topení dřevem.
Renovací historické horské chalupy získá areál Horského domova další možnost ubytování a nabídka pobytů se rozšíří o další stupeň komfortu. „Věděli jsme, že náš areál zatím nabízí hezké ubytování, jednodušší, nebo více v soukromí na chalupě Vokurka. Když se nářadí na Kunzárně chopil Kamil Trgala, jeho profesionalita s citem pro propojení krás staré chalupy s renovovaným, bylo jasné, že vzniká nádherné místo, v našem areálu ojedinělé,“ říkají správci Horského domova Olga a Benjamin Klinečtí.
Některé práce však ještě stále nekončí. „Mám velikou radost, že se nám to povedlo, děkuji že jsem mohl být při tom. Byla to výzva a zažili jsme společně pěkné chvíle. Poděkování patří všem, kteří se na této proměně podíleli a někteří tak ještě činí. Záměrně neuvádím jména, mohl bych někoho opomenout, a to bych nerad,“ uvedl Vladimír Podroužek.
Vybavení chalupy nábytkem, zařízení kuchyně i pořízení kachlových kamen nebo sauny je již plně v režii provozovatele Horského domova. „Jelikož to jistě bude nejkomfortnější budova celého areálu, nechtěli jsme vybavení pokojů podcenit. Proto jsme pro pomoc při výběru nábytku a dalšího oslovili kamarádku architektku Evu Smolíkovou, která nám pomáhá, aby výsledek byl hoden nejkrásnějších dovolených. Pokoje budou laděny do světlé barvy s černými doplňky, kromě toho pro návštěvníky chystáme saunu až pro osm osob s odpočívárnou a krásným výhledem, plně vybavenou kuchyň a další,“ vypočítávají provozovatelé Horského domova Olga a Benjamin Klinečtí.
Podle předběžných odhadů by se Kunzárna mohla prvním návštěvníkům otevřít ještě letos. Přesný termín však závisí na tom, kdy se podaří dokončit poslední práce.
S laskavým přispěním J. Hofmana, B. a O. Klineckých, V. Podroužka a M. Wedella.
Adéla Rozbořilová
foto: ARo