Recenze: Pane, nauč nás modlit se...

14. června 2021
Recenze: Pane, nauč nás modlit se...
14. června 2021 - Recenze: Pane, nauč nás modlit se...

(ČB 5/2021) „Když jeden z mých synů zjistil, že píšu knihu o tom, jak se modlit, poznamenal: To je přece jednoduché. Prostě začneš ,Drahý Bože‘, pak si s ním trochu poklábosíš a na závěr řekneš ,Amen‘.“

S touhle větou, která možná vyjadřuje reakci nejednoho protestanta, vstupuje anglický kazatel Pete Greig do tématu modlitby. Dává jí za pravdu. A přesto se pouští do psaní a nás zve ke čtení. Nebo nás spíš zve na túru do rozmanité krajiny křesťanských modliteb. Předesílá přitom, že „neexistuje žádná forma modlitby, která by byla lepší než ty ostatní. Jestliže pátráte po svatém grálu, vraťte se na začátek své cesty. Jakmile se ale vydáte po rozmanitých stezkách modlitby, Pán se k vám na vaší cestě přidá.“

Ve dvanácti oddílech inspirovaných modlitbou Páně se autor věnuje nejprve základním souvislostem a podstatě modlitebního života a modlitební praxe a poté různým formám a zkušenostem s křesťanskou modlitbou. Na základě praktických zkušen

ostí i biblických souvislostí provází čtenáře tím, jak je možné nakládat se svým vztahem k Pánu Bohu. Právě živý vztah s ním a jeho pěstování je vlastně hlavním tématem knihy.

Jednotlivé kapitoly nabízejí vhled do toho, jak je možné se ztišit, jak chválit, prosit, jak se přimlouvat za druhé, jak se vypořádat se zklamáním, jak se modlit beze slov, jak vyznávat své hříchy a přijímat smíření anebo svádět duchovní zápas. Suché návody ovšem nehledejte, jedná se o inspirativní, ale i praktické rady, příběhy zachycené živým jazykem a zkušenosti konkrétních lidí i citáty různých svědků víry. U každé formy modlitby je přitom i příběh jednoho „hrdiny“, tj. historické osobnosti, od níž se můžeme dané podobě modlitby učit.

Struktura průvodce i výběr „hrdinů modlitby“ působí tak, že se jedná o knihu napsanou převážně v ekumenickém duchu. Leckdo se možná při tomto putování krajinou modlitby ocitne na návštěvě u bratří a sester, kde zatím nikdy nebyl, a tak jim snad i lépe porozumí. Autorovi se podařilo napsat knihu, která může

posloužit jako užitečný průvodce jak pro lidi, kteří už se léta modlí, tak i pro ty, kteří se nikdy nemodlili a rádi by k modlitbě nalezli cestu.

Knihu lze samozřejmě číst s užitkem samostatně, ale zároveň v ní naleznete odkazy na osmitýdenní modlitební kurzy, k nimž je určena jako doprovodný nástroj. Rady a materiály pro organizování modlitebních kurzů, při nichž by lidé společně jednotlivé formy modlitby poznávali, diskutovali o nich a také se spolu modlili, jsou zdarma k dispozici na stránkách www.jaksemodlit.cz. Nalezneme tam manuál pro vedoucí kurzu, videa k jednotlivým setkáním (kopírují strukturu knihy) a diskusní otázky. Kurz může probíhat při osobním setkání i v on-line podobě. Rušivě může působit český dabing videí, ale dostupná jsou i anglická videa s titulky.

Pete Greig je anglický pastor, ordinovaný v tradici svobodné církve. Působil v anglikánské církvi v londýnském sboru Holy Trinity Brompton, odkud vzešel známý model evangelizačních kurzů Alfa. Greig je zakladatel mezinárodního a mezidenominačního hnutí Modlitby 24–7, které vzniklo před více než dvaceti lety a má své příznivce i u nás. V češtině už vyšly jeho knihy Krvavý měsíc na obzoru, Když Bůh mlčí a Ušpiněná sláva.

Pete Greig: Jak se modlit. Jednoduchý průvodce pro obyčejné lidi

Praha, KMS 2020, 256 s.

Jana Hofmanová