Recenze: Mýtus Masaryk

28. listopadu 2023

(ČB 11/2023) Kniha profesora Šedivého T. G. M. K mytologii první československé republiky není v žádném případě biografie našeho prvního prezidenta. Snaží se naopak postihnout „mytický“ obraz a příběh Tomáše Masaryka, jak jej utvářel on sám, jeho okolí, širší kultura první republiky i následující generace a režimy.

Recenze: Mýtus Masaryk
28. listopadu 2023 - Recenze: Mýtus Masaryk

Lze přitom ocenit, že Šedivý k Masarykovu mýtu nepřistupuje čistě z perspektivy historika jako k otázce propagandy či historiografické tradice, ale své pojetí mýtu rozšiřuje o přístupy religionistické, antropologické či sociologické. Jakkoli kniha předpokládá určitou základní obeznámenost se životem T. G. Masaryka či dějinami první republiky (a jistě neuškodí, pokud se čtenář už setkal se jmény jako Eliade či Assmann), je psána přístupným a poutavým stylem, a může se tak stát vhodným vstupem do tématu i pro laického zájemce. 

bmid_t-g-m-k-mytologii-prvni-ceskosloven-bjF-502255

Právě jemu může také pomáhat rozkrýt to, nakolik jsou zažité představy o dějinách mnohdy výsledkem záměrné (sebe)prezentace samotných dějinných aktérů či moderněji řečeno dobře zvládnutého „PR“. To samozřejmě neznamená – a autor to ani nenaznačuje – že dějiny nejsou nic než fikce, ale může to být podnět vnímat je méně černobíle. Šedivý tak mluví zcela otevřeně o prvorepublikové propagandě či Masarykově „kultu“, a mimochodem tak ukazuje, že pojmy a praktiky, které si často spojujeme spíše s obrazem totalitních režimů, mohly být i součást demokratické kultury první republiky. I v současnosti nás tak může například varovat před jednoduchými srovnáními, v nichž se z každé výrazně se prezentující veřejné osobnosti stává rovnou budoucí diktátor. (Nechá se všude fotit s dětmi? Je jako Hitler! A že to dělal i Masaryk?) 

Na Šedivého přístupu lze navíc vyzdvihnout skutečnost, že k Masarykovu mýtu nepřistupuje jednoduše z populární pozice „bořitele mýtů.“ A to nejen v tom smyslu, že problematizuje ku příkladu zažitá „obrazoborecká“ klišé o tatíčku Masarykovi, který měl ve své sebeprezentaci jednoduše navazovat na monarchistickou tradici. Především si je jasně vědom toho, že mýtus není jen jakási lživá maska, kterou máme odkrýt, abychom konečně zjistili „jak to bylo doopravdy“, ale vyprávění, které může inspirovat a stát se zdrojem sdílených hodnot. Ostatně čtenářům biblických příběhů asi netřeba připomínat, že některé mýty mohou být smysluplné bez ohledu na jejich faktickou pravdivost. 

Eliška Foukalová
foto: wikipedie.cz


Šedivý Ivan: T. G.M. K mytologii první československé republiky. Praha, Lidové Noviny 2022, 162 s.