(ČB 7+8/2024) Býval to nehezký a zanedbaný prostor. Původně totiž na místě dnešní fary sídlily technické služby a plácek kolem byl vyhrazen pro parkování nákladních aut. V devadesátých letech na místě vyrostla farní budova, ale prostor kolem ní na své zvelebení ještě čekal. To se evangelíci ze sboru v Brandýse nad Labem před čtyřmi roky rozhodli změnit. A v sobotu 15. června slavnostně otevřeli upravený prostor, ve kterém vznikla hezká farní zahrada.
K projektu přizvali prestižní architektonickou kancelář Flera, která se specializuje na krajinářskou a zahradní architekturu. V minulosti například realizovala několik úprav veřejného prostranství v Praze, na kontě má však i revitalizaci břehu Máchova jezera, ale také kultivaci zámeckých parků ve Žďáře nad Sázavou či v Kolodějích nad Lužnicí.
Příprava a realizace projektu zabrala tři roky. „V roce 2021 započaly první stavební práce. Proběhla demolice nevzhledných budov a srovnání terénu. Vytvořily se terásky, začalo se se stavbou opukových zídek a vznikly zpevněné chodníčky,“ popisuje přerod prostoru brandýský presbyter Zdeněk Adámek. V roce 2022 pak přibylo parkoviště nad farou, přímo v zahradě pak byla do země zapuštěna devítikubíková nádrž na dešťovou vodu, která dnes pomáhá se závlahou zahrady. Na podzim 2023 pak mohly být osázeny některé ze záhonů. Podařilo se to i díky kampani „Adopce rostlin“, v rámci které mohli zájemci finančně přispět.
Na nevelké a mírně svažité ploše atypického půdorysu, který obestupuje budovu fary, vznikla zahrada s řadou funkčně odlišených prvků. Prostoru v dolní části zahrady dominují terásky s posezením a nízkými opukovými zídkami. Středobodem celé zahrady je však krytá pergola, která může sloužit například jako přístřešek, ale také jako pódium pro pořádání kulturních událostí či bohoslužeb pod širým nebem. Druhou stavbou na pozemku je zděný zahradní domek, který poslouží jako zázemí pro údržbu zahrady či sklad mobiliáře. A místo v zahradě zbylo i na houpačku pro děti.
Tvář zahrady však tvoří především rostliny v mozaikovitě rozložených záhonech. Stín v horkých dnech nabídne nejen vzrostlý dub v dolním koutu zahrady, ale do budoucna i řada nově osazených stromků.
„Snažili jsme se propojit potřeby sboru s potřebami veřejných akcí a myslím, že se to povedlo. Mám radost z toho, co už je realizováno, a doufám, že i sbor bude prostor rád využívat,“ uvedly architektky ze studia Fler.
V budoucnu Brandýští plánují realizovat ještě druhou etapu, totiž revitalizaci přímo kolem kostela, kde byl původně hřbitov. I proto prostor dodnes od sousední zahrady odděluje zeď. V tomto místě by měla vzniknout „biblická zahrada“ s artefakty, odkazujícími na biblickou tematiku.
I s ohledem na rozsah prací je zřejmé, že se jedná o finančně nákladný projekt, který se pohybuje v řádu milionů korun. Sbor proto využil možnosti externích zdrojů, například sponzorských darů, ale i církevní podpory v rámci Diakonických a rozvojových projektů.
Ve slavnostní den Brandýští připravili pestrý doprovodný program. Těm nejmenším bylo věnováno loutkové divadlo o čertech. Břitký humor, ale i vážnější témata do prostoru vnesla Ellen Makumbirofa, autorka slam poetry. Hudební složku zajistili žáci ZUŠ a večerní vystoupení René Trossmann Blues Quartet. Po celou dobu bylo také možné zakoupit něco dobrého na zub, prozkoumávat zákoutí nové zahrady anebo nahlédnout do kostela.
„Víte, od čeho je slovo zahrada? Měl by to být nějaký prostor, který je ohrazen, aby tam nikdo nevnikal. My ale chceme, aby ta naše zahrada byla otevřená,“ vysvětlil místní farář Petr Pivoňka. „Přál bych si, aby se zahradě dařilo být místem setkání, odpočinutí, přemýšlení. Aby se zde lidé setkávali v dobrém a pro dobré věci. Prosím Pána Boha, aby tomu všemu dal své požehnání,“ doplnil.
Adéla Rozbořilová