(ČB 3/2024) Myslím, že to není úplně pravda. Závorky v nadpise jsou tedy záměrné.
Respektive mám za to, že existují dvě menší skupiny: Lidi, kteří nikdy nikam kandidovat nechtějí, a pak ti, kteří jsou minimálně ve čtyřech orgánech a mají toho až nad hlavu. Většina se nicméně podle mě pohybuje někde mezi těmito dvěma extrémy.
Takovým typickým (možná odstrašujícím) příkladem toho, že předpoklad o neochotě mladých brát na sebe pozice v rámci církve je do jisté míry mýtus, jsem třeba já. Moje osobní odpověď na úvodní otázku je tedy jasná: Už mám jinou funkci. Takto jsem například odmítl nabídku kandidovat do staršovstva.
Právě v případě staršovstva tu ale vidím jiný významný důvod – pojítko se sborem. Většina mladých dnes studuje v jiném než domovském městě, což výrazně ovlivňuje jejich možnost účastnit se sborového života (když se objeví v kostele v lepším případě třeba jednou za měsíc), natož pak účast na schůzích staršovstva, konajících se většinou během týdne – a to vzhledem k vzdálenosti, ale často i školnímu rozvrhu není možné.
Tím se dostávám k asi nejčastěji uváděnému důvodu k odmítnutí funkce (netýká se jen staršovstva) – nedostatek času. Beru to jako zcela relevantní, dnešní doba podle mě skýtá nepřeberné možnosti – možná zním skoro jako „boomer“, ale je to skutečně tak.
Nevadí ti papírování a nebojíš se peněz? Vždycky jsi toužil po tom, jako Honza Dostál, mít další vedoucí funkci, ale na rozdíl od něj za to dostávat zaplaceno? Nelíbil se ti graficky plakát na inzerátu a chtěl bys dělat lepší? A hlavně: Máš chuť pracovat pro evangelickou mládež?
Pak máš jedinečnou možnost! A co tedy ta práce v kanceláři SEMu obnáší?
Práce je spíše nárazová, v rozsahu cca 15–20 hod./měsíc, odměna cca 200 Kč/hod. na DPP – ale pracovní doba je do velké míry flexibilní, tzn. množství práce i odměna je podle domluvy.
Rozložení práce bývá většinou: leden (vyúčtování), květen/červen (výroční zpráva, příprava členské schůze), červenec/srpen (letní akce), říjen/listopad (podávání žádostí).
Zkušenost s účetnictvím a administrováním grantů výhodou, ale do všeho rádi zaučíme.
Podmínkou není členství v SEMu ani znalost jeho fungování, ale hodí se; vše vysvětlíme.
Přibližná pracovní náplň: péče o členskou základnu (komunikace se členy, databáze členů, členské poplatky – výzva a evidence), pomoc s účetnictvím (shromažďování dokladů od organizátorů akcí, komunikace s účetní), pomoc se sepisováním žádostí a vyúčtováváním grantů, komunikace se státní správou a dalšími organizacemi (FÚ, MŠMT, ČRDM), sestavování výroční zprávy, vedení pokladny, zápisy porad, příprava členské schůze, aktualizace webu a FB, velikonoční/vánoční přání.
Takže hodně se jedná o komunikaci (mail, web, sociální sítě) a o tvorbu dokumentů (nebo tabulek).
Možnost flexibility náplně – konkrétní úkoly záleží na zájmu a na domluvě s předsedou SEMu.
Cca 1x za 2 měsíce porada výboru SEMu (nejlépe osobně v Praze, možno i online)
Možnost využití kanceláře v Jungmannově ulici – po domluvě/práce většinou z domova (home office).
V případě zájmu nebo dotazů se nebojte obrátit na předsedu SEM v ČR J. Dostála: info@semcr.cz – případné detaily rád sdělí.
Další fakt je, že práce je opravdu hodně, a lidí nedostatek. Zde ale nevidím situaci tak černě, nabízí se možné řešení: Zaprvé jasně a srozumitelně komunikovat časovou náročnost – většinou se funkce totiž zdají mnohem těžší, než reálně jsou. Zadruhé nejde jen o to vyčíslit odpracované hodiny, ale mít i cílený marketing – je potřeba zdůraznit nejen povinnosti, ale také možný osobní přínos pro člověka, kterému danou funkci nabízíte (klasické inzeráty z mé omezené zkušenosti moc nefungují). Tedy důkladně se zamyslet nad potřebností a účelností dané pozice i její náplně – aby mohla svému potenciálnímu vykonavateli nabídnout něco navíc, např. něčemu užitečnému se přiučit. Je možná takový evangelický nešvar vytvářet pořád nějaké nové funkce, komise, orgány atd. a pak se divit, že do nich nemáme lidi. Na druhou stranu myslím, že naštěstí jsou pryč doby, kdy se hlas mladých ignoroval, dnes už se jim aktivně funkce nabízejí. Je potřeba s mladými počítat, neustále jim dávat úkoly a zodpovědnost, ptát se jich.
Pokud tedy nějakou funkci budete nabízet, nejprve zhodnoťte, zda je opravdu potřebná. Poté je třeba jasně, srozumitelně komunikovat její náplň, nejlépe napřímo několika vytipovaným mladým lidem, tedy těm, kteří těch funkcí už nemají hromadu. On se časem někdo najde. Taková je alespoň moje naděje, realita může být i taková, že už rok hledáte někoho na administrativní výpomoc v kanceláři Sdružení evangelické mládeže (SEMu) a nemůžete nikoho najít, ačkoliv pozice je placena. Takže, hledáte-li způsob, jak se zapojit v církvi, můžete pracovat pro SEM. Je to dobrá příležitost.
Jan Dostál, předseda SEM v ČR atd.
foto: archiv ČCE