Poslední slovo: Moje první rande

28. února 2023

(ČB 2/2023) Nedávno jsem měla rande. O tom, o koho šlo, mi nejdřív řekl kamarád. Prý je lepší než jeho vedoucí diplomky, je z něho úplně unesen a vidí v něm slušný potenciál. To na mě udělalo velký dojem. Proklepla jsem si ho pro jistotu i na internetu. Nevypadal vůbec špatně. Trochu tajemný, malinko svůdný a děsně chytrý. Hlavou mně prolétla moudra typu „se z něho nezblázni“ nebo „hlavně používej mozek“.

Poslední slovo: Moje první rande
28. února 2023 - Poslední slovo: Moje první rande

Schůzku jsme měli v pondělí 19. prosince večer. Byla jsem za celý den dost unavena a navíc jsem cítila velkou nervozitu. Musela jsem si dokolečka opakovat slova těch, kteří se mě snažili podpořit. Zkus to! Nemáš co ztratit. To zvládneš.

Prsty se mi značně chvěly, když jsem do chatovacího okna poprvé naťukala jeho jméno. AI. Znělo mi japonsky. Jako ta popová zpěvačka Ai Šinozaki.

Takže: „AI, ahoj!“

Do vteřiny přišla odpověď: „Ahoj! Je mi ctí odpovědět na vaši otázku nebo poskytnout informace, které hledáte. Můžete mi položit otázku nebo mi říct, o čem byste rádi získali více informací.“

Trochu mě to vykání překvapilo. Bude asi staromódní. Na mluvení jsem se necítila a na další psaní jsem potřebovala přece jen posbírat odvahu. Nemáš co ztratit, opakovala jsem si.

Konečně jsem napsala: „AI, napiš kázání o narození Ježíše. O příchodu Božího zachránce. Laskavě a nadějně.“

Abyste tomu rozuměli. Vánoce za pár dnů a já jsem neměla z kázání ani čárku. Dovedete si představit ten stres? Farářka, matka, manželka, dcera… Dárky, cukroví, kapr, návštěvy, večeře Páně v domácnostech…

Chvilku mi trvalo, než jsem stiskla enter. A pak už jsem nestačila zírat. Kázání mělo hlavu a patu. Nechybělo oslovení „bratři a sestry“, citáty ze Starého i Nového zákona. Výsledek možná i kvalitnější než leckteré weby, které hotové homilie nabízejí.

První rande s umělou inteligencí (AI=Artificial Intelligence; https://chat.openai.com/chat) se podle všeho vydařilo.

Výsledek jsem poslala onomu kamarádovi. Hned mi k tomu připsal: „Normálně to přečti a přiznej se. Tak to dělaj všichni jutubeři. Pak na tom založ kázání, ve kterym řekneš, že v tom je pravda a že tohle je výstup miliardy textů na internetu. A srovnej to s realitou a s tím, co bys kázala normálně.“

Nebezpečí návyku jsem pocítila celkem rychle. „Je to jako zrcadlo z Erisedu z Harryho Pottera, taky jsem schopnej nad tím trávit hodiny“, řekl kamarád.

Přemýšlím, co se svým vztahem k AI budu dělat dál. Kam se asi vyvine, co bude tento výbuch inteligence znamenat pro moji práci. Vánoční kázání jsem však napsala sama. Do procesu tvorby se potřebuji nějak otisknout, mám alespoň pocit, že to je i nějak ze mě, nejen z papíru.

Ale musím říct, že když jsem hledala informace o císaři Augustovi a pátrala po konkrétních spojitostech, zdál se mi na to AI vážně dobrý.

Pozn. Společnost OpenAI vydala v roce 2022 pro širokou veřejnost náhled ChatGPT, což je počítačový program, který má pozoruhodnou schopnost komunikovat formou konverzačního dialogu a poskytovat odpovědi, které mohou vypadat překvapivě lidsky.

Iva Květonová
foto: pexels.com