(ČB 10/2023) Vzpomenete si na svou poslední školu v přírodě? Několik desítek studentů Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze nemusí vzpomínat dlouho.
Rekreační středisko v Chotěboři totiž i letos v září ožilo seznamovacím kurzem, na němž se studenti prvních a druhých ročníků intenzivně učí řecky a hebrejsky a jejich kolegové napříč všemi programy se mohou k tematickému semináři přidat. Ten letos připravil a vedl doc. Ota Halama, Th.D. Posluchači se spolu s ním ponořili do tématu „Reformační architektura a výtvarné umění v českých zemích“. Stavěli kostel, pátrali po stopách utrakvistů i Jednoty bratrské, všímali si proměn a významu známých pražských lokalit. Při plenární večerní přednášce se pak všichni dozvěděli, kdo ilustroval Bibli kralickou, a že opráski sčeskí historje nejsou prvním výtvarným projevem, který pohoršil některé evangelické duše. Pro dokreslení doby nechyběl ani film z prostředí středověké Francie.
Intenzivní studijní pobyt se koná pravidelně uprostřed přírody a v době, kdy si mnohá křesťanská společenství na světě připomínají tzv. „období stvoření“, proto se je snažíme prožít i jako příležitost k modlitbám a bohoslužbám, které nás inspirují pro vlastní život i pro vztahy ke světu kolem. Letos jsme využili krásného počasí k odpočinku na trávě, sportu, výletu i biblické meditaci v přírodě. Našli se tací, kteří ráno vstávali k tiché modlitbě při východu slunce nebo k rannímu koupání v údolí Doubravky. Nechyběl večerní oheň se společným programem, rozhovory i společné diskuse. Závěrečné bohoslužby jsme vděčně slavili venku, k písničkám se přidávalo ptactvo, večeři Páně jsme prostírali v trávě, takže se k ní dostavili i hosté z hmyzí říše.
Kromě kurzu v Chotěboři, který je otevřen studentům všech programů ETF UK, se na podzim koná pravidelně také intenzivní výukový kurz ve Strašicích pro studenty Teologie křesťanských tradic. Početně jde o skupinu menší, ale zato každoročně velmi pestrou. Jejich rozvrh je neméně bohatý. Ve Strašicích se seznamují s nejrůznějšími disciplínami a oblastmi studia, které je v průběhu semestru čekají. K charakteristickému rysu tohoto programu patří i důraz na společné objevování ekumenického dialogu a ekumenického slavení, a tak jsme také na začátku kurzu ve Strašicích využili krásného rána a slavili nedělní bohoslužby pod širým nebem. V zahradě se ještě tráva třpytila rosou a na bílém ubrusu se červenaly šípky. Spíš ještě letního než podzimního počasí jsme užívali i na společném výletě k loveckému zámečku Tři trubky.
Fakultní budova se v letošním akademickém roce ocitla v rekonstrukci, a tak návrat do Prahy znamená návrat na staveniště. Nezbývá než doufat, že podzimní kurzy byly letos studentům i dobrou průpravou pro přežití v divočině a adaptací na trochu provizorní podmínky. Zatím to s nimi vypadá nadějně.
Jana Hofmanová, studentská farářka na ETF UK
foto: Jakub John Mrázek