(ČB 7+8/2023) K jaké duchovní písni máte zvláštní vztah a proč?
U nás doma se vždycky a hodně zpívalo. Od malička mám ráda píseň Tvé požehnání, dobrý Otče. Mám moc ráda písničky ze Svítá, a proto je mi líto, že už zpěvník nejde koupit. Ráda mám písničky B. Fliedra, M. Rejchrta, Sanctus B. Pivoňky a Stárne láska jako víno J. Křivohlavého. A moc ráda mám písničky z Taizé, hlavně když se sejde kapela, co je umí doprovázet. V novém zpěvníku jsem objevila písničku Ať chrání nás Bůh, ať žehná nám Bůh a tu bych chtěla zařazovat na konec každých bohoslužeb. Ale existuje jedna píseň, která mě nutí tančit, jen nemám odvahu: „Chci Pane chválit tě den ode dne víc, chci i hledat tvoji tvář a poznávat milost tvou…“
Lenka Freitingerová, farářka
Těch písní je víc, také se to měnilo v různých období mého života, na to by povolený počet znaků nestačil. Tak jen dva příklady: Moc ráda mám píseň „Studně nepřevážená“, sice text už je trochu zastaralý, ale pochází od J. A. Komenského, který si mnohé prožil a jeho víra a pokora jsou inspirující i v této písni. A hodně ve mně rezonuje Rejchrtova píseň „Rok za rokem“ pro úžasnou melodii i prosté vyjádření důvěry a doufání v Pána Boha, ať je člověk „nahoře, nebo dole“.
Jana Šarounová, náměstkyně synodního kurátora
Písně byly kolem mne od útlého dětství. Rodiče si zpívali na výletě svoje mládežnické písně. Jako klukovi se mi moc líbila „Někdy mám smutek“ a těšil jsem se, že Boha potkám. S mládeží, večer u ohně, nás „Moc předivná“ tiše obestírala. Je zajímavé, že ta píseň potěší, když je mi dobře i když mám v očích slzy. Velkou radost mi udělal nový zpěvník: 674 Kdosi mne probouzí, 407 Ta touha hluboko je v nás, 417 Tvůj mír, 759 Nový den svítá, 427 Cesta tvá dál ať stoupá – jedna radost za druhou.
Jaromír Křivohlavý, předseda ústředního představenstva Jeronýmovy jednoty
Jmenovat jednu duchovní píseň asi nedokážu, je jich mnoho; z různých období od klasických reformačních chorálů až po dnešek. Rád bych ale vyjádřil svoji vděčnost za hudební a textovou kulturu, které se českému prostředí dostalo péčí Osvobozeného divadla a později hlavně dvojice Suchý-Šlitr a Semaforu. Myslím, že tato vkusná a inteligentní kultura ovlivnila i tvorbu písní posbíraných později ve zpěvníku Svítá a nenechala mladé křesťany napospas mělkým a vlezlým nábožným cajdákům. Díky za písničky Miloše Rejchrta a Sváti Karáska! Radujme se vždy společně…
Jaromír Plíšek, diplomat a dřívější vedoucí tajemník ÚCK
připravila ARo