Na oběti nehod se nezapomnělo ani letos

28. ledna 2021
Na oběti nehod se nezapomnělo ani letos
28. ledna 2021 - Na oběti nehod se nezapomnělo ani letos

(ČB 12/2020) Na ty, kdo se nevrátili z cest, mohli lidé letos jednotlivě vzpomenout v Praze, Plzni a Moravské Chrastové. Na třetí neděli v listopadu totiž připadl Světový den obětí dopravních nehod.

Světový den vzpomínek na oběti dopravních nehod (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims – WDoR), v České republice známý jako Světový den obětí dopravních nehod, vyhlásila Světová zdravotnická organizace na třetí neděli v listopadu, letos tak vzpomínka připadla na 15. 11. Tento den si připomínají také členové Evropské federace obětí silničního provozu (FEVR).

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle tohoto dne, který se letos vzhledem k vládním opatřením obešel bez hromadných akcí.

V Praze jako každý rok položili zástupci Českého sdružení obětí dopravních nehod věnec k Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Lidé mohli přicházet na toto místo přinášet květiny nebo zapalovat svíčky po celý den.

V Plzni bylo možné si připomenout ty, kdo přišli při nehodách o život, v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Kostel byl od 14 do 16 hodin otevřen k osobnímu zastavení, zapálení svíčky či zapsání jmen zemřelých do pamětní knihy. Nad touto událostí přijal letos záštitu plzeňský biskup Tomáš Holub, a v čase, kdy byl kostel otevřen, v něm zněla preludia v podání plzeňských varhaníků.

Na Moravě se ke Světovému dni obětí dopravních nehod mohli lidé připojit návštěvou evangelického kostela v Moravské Chrastové rovněž od 14 do 16 hodin. Duchovní křesťanských církví v tomto čase v kostele předčítali biblické žalmy.

„I v tomto čase, která je pro nás tíživá z mnoha dalších důvodů, nemůžeme a nechceme zapomínat na pozůstalé po obětech dopravních nehod. Je dobré jim i všem ostatním připomenout, jak důležité je stát při sobě, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ říká spoluzakladatelka sdružení Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama před jedenácti lety přišla při autonehodě o manžela.

Karel Šimr