(ČB 11/2024) Českobratrská církev evangelická hostila od 8. do 11. října 2024 v Praze setkání představitelů evropských církví sdružených v rámci Světového luterského svazu (LWF). 72 delegátů ze tří evropských regionů (Střední a východní Evropa, Střední a západní Evropa a Severské země) diskutovalo především o významu církve v sekularizované společnosti.
Pod heslem „Luterská cesta v měnící se Evropě“ vyslechli nejprve referáty o cestě do budoucnosti hostitelské církve (ČCE) a poté ve třech regionálních skupinách diskutovali, jak zkušenosti z České republiky rezonují s jejich vlastními zkušenostmi, které se odehrávají často v odlišném kontextu.
Také v jiných zemích se luteráni potýkají s výzvami, které souvisejí s přechodem od státních církví k nezávislým strukturám nebo s jejich měnícím se postavením a vlivem v rámci širší společnosti. Vzhledem k tomu, že v mnoha církvích dochází k úbytku sborů a snižování příjmů, potvrdili delegáti výzvu „být církví pro druhé“ a hledět nad rámec vlastních starostí na naléhavé místní i globální problémy, jako je klimatická nouze, uprchlíci nebo nástup populistických vlád a ideologií.
Část programu byla věnována prezentaci nové strategie LWF, která byla stanovena na příští období do r. 2031. Panel mladých delegátů se podělil o názory na význam čtyř prioritních oblastí: Prosperující církve, Odpovědná teologie, Spravedlnost a mír a Služba a důstojnost. Účastníci diskutovali o výzvách, jak tento dokument přiblížit široké veřejnosti, a zdůraznili potřebu najít synergii mezi programovými prioritami a luterskou liturgií a bohoslužbou.
Reflexe 13. valného shromáždění LWF v Krakově v září 2023 ukázala, že pro mnoho účastníků bylo shromáždění zásadním posílením, které nadále přináší ovoce. Společná bohoslužba a hudba z tolika různých zemí byla silným duchovním zážitkem společenství, který delegátům připomněl jejich propojení, jež může být hlubší než slova.
Předposlední den setkání účastníci vyslechli svědectví ze tří oblastí konfliktu, kde LWF poskytuje humanitární pomoc a podporuje dlouhodobý rozvoj: Ukrajina, Palestina/Izrael a Jižní Súdán. Zástupci regionů LWF se pak podělili o svůj pohled na to, jak jsou současné války a konflikty vnímány v jejich zemích a jak ovlivňují jejich společnosti.
Účastníci odmítli myšlenku „svaté války“ a zároveň potvrdili potřebu spravedlivého míru, odpovědnost církví mluvit pravdu k moci, modlit se za mír a podporovat hodnotu každého lidského života.
Setkání luterských církví z evropských regionů bylo zarámováno zahajovacími a závěrečnými bohoslužbami s večeří Páně. Ve shromáždění rezonovala připomínka Boží věrnosti, která se k nám dostavá prostřednictvím slov Písma, osvobozuje od strachu a posiluje nás „tváří v tvář hříchu a temnotě světa“.
Většina programů se konala v evangelickém kostele v Praze na Smíchově. Ten po nedávné moderní přestavbě slouží nejen jako církevní objekt, ale také jako komunitní prostor a místo sousedského setkávání.
Daniela Hamrová, ekumenické oddělení ÚCK
foto: Jiří Hofman