(ČB 5/2024) V dubnu se konala pražská seniorátní konference. K jejímu tématu „Církev za zdmi kostelů“ promluvilo šest řečníků, každý z nich představil, jak nejen ve svém sboru vstupují do veřejného prostoru…
Setkání otevřel Roman Mazur popisem, jak se v Libni starají o nově příchozí. V první řadě připomněl to, z čeho bychom neměli ve své práci ustupovat – především z kvalitní teologie a svátosti křtu (konfirmace) a večeře Páně. Poté pojmenoval oblasti a formy práce, ve kterých má smysl se lidem přibližovat: soudobá témata a jazyk, kvalitní hudba a zpěv a bohoslužby přístupné pro celou rodinu, existence „vstupní brány“ do sboru a způsoby setkávání, přístupné potřebám zájemců (úvodní kurzy, víkendovky, tábory…). Základem je otevřenost a celkově vstřícná atmosféra sboru.
V Libčicích nad Vltavou otevřeli svou faru pro veřejnost, a tím vzniklo proseprující komunitní centrum. Tomáš Cejp zdůraznil, že důležité bylo poskytnout místo všem, kteří je potřebovali, například těm, kterým vypovědělo město nájem. Poznali jsme, že není nutně třeba nabízet vlastní program, dává smysl i jen otevřít a s úsměvem nabídnout prostor. Lidé přijdou z nečekaných směrů.
Velmi atraktivní věc naopak představila Lenka Langhansová z Berouna. V tamním sboru se zrodili Dva vrabci, projekt potravinové banky, úzce propojený se sociální činností s pastoračním rozměrem i pozvánkou na bohoslužby. Specificky církev může nabídnout klientům bezpečný prostor a také uši k naslouchání.
Z podobného ranku je projekt potravinové banky ve Zbraslavi, za nímž stojí Mikuláš Vymětal a Lia Valková. Podobně jako v Berouně je kromě hmotné pomoci cílem „dát lidem slovo“. Ve svém příspěvku oba nabídli praktické rady a připomněli, že je lepší mít více dobrovolníků občas než stavět práci na pár obětavcích.
Od konkrétní diakonické pomoci se přešlo k úplně jinému rozměru, a to k modlitbě za Ukrajinu. Toto veřejné setkání, jehož ústřední postavou je Tomáš Trusina, vnáší do společenského prostoru tuto specificky křesťanskou činnost. Jedná se o aktuální připomínku stavu na Ukrajině (ale i v Rusku), biblického poselství, dále o píseň V nebi je trůn a společné modlitby se svící. Neobvykle nabízí prostor pro prožívání tísně nejen evangelíkům, nýbrž všem zasaženým.
Překračovat lze ale i jiné zdi: Za firewall, stěnu, která odděluje náš počítač od světa internetu, pronikli Pastoral brothers. Dvojice Jakuba Helebranta a Karla Müllera patří mezi významné influencery na českých sociálních sítích, Youtube, Instagramu, Facebooku i X (Twitteru). Věnují se boření mýtů o (evangelické) církvi, ale i pastoraci v mediálním prostoru.
Konferenci uzavřel příspěvek o Nekostelu, experimentálních nízkoprahových bohoslužbách, které z velké části organizuje Saša Jacobea. Cílovou skupinou jsou lidé, kteří mají zájem o bohoslužby, ale nepřijdou na ně, ať už proto, že jsou dopoledne, nebo v neděli, nebo v kostele, nebo v církvi. Ti všichni jsou zváni v úterý večer do Rock Café na duchovní občerstvení.
Marika Vojtíšková
foto: Matěj Opočenský