Český bratr myslí na ekologii

24. března 2023

V redakci dlouhodobě usilujeme o to, aby byla produkce časopisu co nejvíce ekologická. Přečtěte si, jaké konkrétní kroky k tomu podnikáme.

Český bratr myslí na ekologii
24. března 2023 - Český bratr myslí na ekologii

Začíná to u papíru

Český bratr už několik let tiskneme pouze na šetrný křídový papír, který splňuje požadavky pro dostatečně kvalitní tisk a zároveň minimálně zatěžuje životní prostředí. K jeho bělení není používán chlor, suroviny jsou získávány pouze z kontrolovaných a udržitelných zdrojů. Dále používaný papír splňuje normu ISO 14001 a ISO 50001. Při jeho výrobě jsou používány jen šetrné prostředky, které jsou zdravotně nezávadné a umožňují např. přímý kontakt s potravinami.

Přesné parametry papírů, které využíváme (na blok a na obálku), naleznete zde:

Quatro Gloss - Sappi

Quatro silk - Sappi.pdf

Šetříme peníze i planetu

Výroba tištěného časopisu je energeticky náročná – hlavně v oblasti výroby papíru a tisku. Proto se snažíme šetřit životní prostředí i tím, že jsme omezili počet výtisků jen na potřebné minimum. Nadbytečné výtisky totiž zůstanou ležet bez využití, přestože elektřiny, vody a dalších energií se na jejich výrobu spotřebuje stejně. Dbáme proto na to, aby naprostá většina tištěného nákladu našla své využití a neplýtvali jsme energie i suroviny na výtisky, které nejsme schopni prodat.

A co když nám časopisy i přesto zbudou? S přebytečnými výtisky archivních časopisů nakládat šetrně, takže je nevyhazujeme, ale rozdáváme k dalšímu využití (např. k charitativním či výtvarným účelům). Chcete-li starým časopisům vdechnout nový život, stačí, když se nám ozvete a zdarma (v případě zaslání poštou za cenu poštovného) vám libovolný počet kusů zašleme.

Plastové obaly

Naši snahu o co nejvíce ekologickou produkci částečně hatí plastové obaly, ve kterých Český bratr distribuujeme.  Je to dáno procesem balení, které probíhá strojově v externí expediční firmě. I přes několikeré podněty se nám nepodařilo dosáhnout změny. V budoucnu ale chceme tuto věc řešit a usilovat o více ekologické balení.

Ekologie navenek i uvnitř

Ekologicky se snažíme nejen fungovat, ale také zvyšovat povědomí o udržitelném chování k planetě.  Proto se snažíme téma životního prostředí zahrnovat i do obsahové stránky časopisu. Publikujeme o něm řadu článků, snažíme se vnášet téma do církevního prostředí a šířit osvětu. Dlouhodobě spolupracujeme s Poradním odborem pro otázky životního prostředí.

Zelený horizont

Jsme si vědomi, že i přesto, že ekologii bereme vážně, máme před sebou dlouhou cestu. Proto se i nadále snažíme ve vztahu k udržitelnosti posouvat. V budoucnu bychom například chtěli spustit možnost elektronického předplatného, které by umožnilo snížit tištěný náklad, a tím i omezit emisní produkci.

Máte tip na to, co bychom mohli změnit, abychom byli ekologičtější? Ozvěte se nám na ceskybratr@e-cirkev.cz

foto: pexels.com